Płochacz niemiecki

Obrazy i zapiski sprzed kilku wieków przedstawiają psa uderzająco podobnego do współczesnego, popularnego również u nas wachtla. Przeglądając ryciny, zobaczymy niedużego, krępej budowy psa z piórem (długą puszystą sierścią) na wysoko noszonym ogonie, brązowego lub biało-czarnego, przedstawianego w bezpośredniej bliskości myśliwego.

SKUTECZNY I WSZECHSTRONNY
Wachtelhunda często wykorzystywano do wypłaszania drobnej zwierzyny, która następnie chwytana była przez sokoła lub w sieci przygotowane wcześniej w odpowiednim miejscu. W starych zapiskach czytamy na temat płochacza niemieckiego same pochwały: ,,Pies ów rzekł byś, jakoby na niewidzialnej nici przywiązan do myśliwca, nie oddalał się nigdy dalej, niźli strzelić się dało z lichej dziwerówki śrutem kaczym, a kiedy zwierzynę zawęszył, czy bystrymi, żółtymi ślepiami zoczył, z podniety ogonem pierzastym kręcić zaczynał niczym ważka skrzydłami, a jeśli grubszą zwierzynę przypadkiem napotkał, głosił zawzięcie, wołając pomocy, choć lęku nie czując, atakował zajadle i czarnego zwierza. A choćby i zmierzch purpurą swą okrył brać myśliwską w kniei po całym dniu łowów, to pies ów zmęczenia nie poczuł, aby tylko wodę, czy choć błoto znalazł, w którym to z lubością zawsze ochłody mógł zaznać”.

Tyle historia, a jak to wygląda dziś? Staraniem kilku zapaleńców w Niemczech i Austrii rasa ta została z niemałym trudem wskrzeszona prawie z martwych… Obecnie mamy całkiem sporą populację Wachtelhundów także w Polsce. W większości przypadków myśliwi wybierają płochacze niemieckie ze względu na ich rzeczywiście wysokie umiejętności, wszechstronność i stuprocentową przydatność w czasie polowań. To dowód, że autorzy takich
pochlebnych ocen, które cytujemy, nie kłamali.

NIE TYLKO PŁYWAK…
Jako typowy płochacz Wachtelhund znakomicie pływa. Dzięki obfitej okrywie włosowej z gęstym podszerstkiem trudne warunki atmosferyczne nie są mu straszne. Sierść ma jeszcze jedną zaletę – bardzo szybko wysycha. Plusem płochacza niemieckiego jest też specyfika jego pracy. Po odpowiednim szkoleniu pracuje bardzo blisko myśliwego, co w zakrzaczonym terenie jest jedynym skutecznym sposobem polowania na ptactwo. Sprawdza się także jako tropowiec, świetnie pracując dolnym wiatrem.

Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że wypracowywanie tropów starszych niż 24 godziny i dłuższych niż kilkaset metrów wymaga żmudnego szkolenia, wzmacniającego wrodzone predyspozycje. „Ciętość” i pasja powodują, że można bez większych problemów polować z Wachtelhundem a dziki. Cechą wrodzoną płochaczy niemieckich jest także oszczekiwanie zgasłego zwierza. Jak widać, wszechstronność to drugie imię Wachtelhunda.

TO MÓJ TEREN!
Jeżeli mamy podstawową wiedzę na temat właściwej komunikacji człowiek – pies, śmiało możemy sami zabrać się za szkolenie. Wystarczy odrobinę uporu i chęci, aby z naszego pupila uczynić użytkowego psa myśliwskiego. Należy jednak pamiętać, że Wachtelhund jest bardzo terytorialny i jeśli przyzwyczaimy go do tego, że może sypiać na kanapie, to będzie warczał na każdego, kto będzie chciał tam usiąść. Podobnie, jeśli w samochodzie nie będzie miał swojego miejsca, najlepiej na wycieraczce, to będzie się o nie upominał aż do skutku…

Trzeba podkreślić, że nie jest to typ agresora, ale potrafi wykazać się uporem i postawić na swoim, zwłaszcza kiedy będziemy tolerować jeg  przyzwyczajenia. Dlatego od początkunależy być konsekwentnym, gdyż później trudno jest zwalczyć niepożądane nawyki Wachtelhunda.

CZEGO WACHTLOWI BRAKUJE?Wielu myśliwych narzeka, że pies ten nie ma wybitnie górnego wiatru, ale w większości przypadków mówią  to myśliwi, którzy wcześniej polowali z wyżłami bądź pointerami. Oczywiście płochacz nie będzie miał także stójki i nie sposób tego od niego wymagać. Tak jak wcześniej pisałem, rasa ta świetnie się sprawdza podczas tropienia zwierzyny grubej, lecz nie należy oczekiwać, że będzie pracować jak posokowiec.

DOBRE RELACJE
O czym jeszcze musimy wiedzieć, decydując się na płochacza niemieckiego? Przede wszystkim, że pies ten bardzo potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem i zawsze do niego dąży. Warto wykorzystać tą zaletę i budować na
niej właściwą relację pozwalając  na przywództwo w tym myśliwskim duecie…

Charyzmat informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij