Wyżeł niemiecki długowłosy

Wyżła długowłosego klasyfikujemy jako psa dużego, raczej harmonijnej i szczupłej budowy, o charakterystycznej długiej sierści i piórze na ogonie. Jest to pies bardzo zrównoważony, pogodny i potrzebujący bezpośredniego kontaktu z przewodnikiem. Lubi być głaskany i nagradzany. To często powoduje, że podczas szkolenia wielu właścicieli nadużywa nagród i niestety nie potrafi wyegzekwować odpowiednich zachowań u psa.

PO POLUJĄCYCH RODZICACH
Jak zwykle przy omawianiu wszystkich opisywanych przeze mnie ras psów myśliwskich, uczulam na to, aby kupować psa po polujących rodzicach. Chyba że z góry zakładamy, iż ma być kanapowcem – wtedy nie ma to znaczenia. Natomiast w przypadku zakupu psa użytkowego niezbyt popularnej rasy bezwzględnie musimy zwrócić na to uwagę. Z psa myśliwskiego zrobić kanapowca to żadna sztuka, gorzej w drugą stronę. Może to być trudne nawet dla doświadczonego trenera. Kiedy już kupimy szczeniaka, musimy pamiętać, że im większy pies, tym wcześniej trzeba zacząć etap socjalizacji, a szkolenie można odłożyć w czasie. Psy dużych ras dojrzewają późno i wymagają od nas wiele wysiłku podczas szkolenia.

PRACA Z WYŻŁEM
Jak wszystkie wyżły, również i wyżeł niemiecki długowłosy jest psem, którego domeną jest zwierzyna drobna. W jego wykonaniu szczególnie widowiskowa jest doskonała stójka, a wytrenowany odpowiednio aport to najlepsza nagroda dla myśliwego. Ważne, by zaczynać pracę z wyżłem w suchym polu z bażantami lub kuropatwami. Kaczka to „temat”, jaki powinien być przerobiony w trzecim lub czwartym polu. W przeciwnym razie bardzo inteligentny pies, jakim jest wyżeł, może nabrać złych nawyków, które później będzie bardzo trudno
wyplenić.

DŁUGODYSTANSOWIEC
Należy podkreślić, że wyżeł niemiecki długowłosy to rasa, którą kupujemy sercem. Nie chcę udowadniać jej wyższości nad innymi – to zupełnie niepotrzebne. Kto raz zobaczy wyżła długowłosego w pracy – na pewno się w nim zakocha. Tym, co go wyróżnia, jest widoczne dostojeństwo w ruchu, raczej powolna i flegmatyczna praca, ale dlatego dokładna i skuteczna. Dłuższy włos zapewnia mu bardzo dobrą izolację termiczną w niższych temperaturach i predysponuje do pracy w wodzie. Pływa doskonale i bez problemu pokonuje dystanse najdłuższych aportów. Oczywiście, pamiętać należy, że jak każdy przedstawiciel rasy dużej, jest bardzo ostrożny i do wody należy przyzwyczajać go stopniowo, aby się nie zniechęcił. Kiedy już polubi pływanie, możemy trenować bez końca. Widywałem wyżły długowłose doskonale pracujące dolnym wiatrem jako tropowce, ale należy wspomnieć, że miały one przewodników, od których wszyscy moglibyśmy się uczyć. Nie można oczekiwać od psa tak rosłego, że będzie dzikarzem, ale tropy kilkusetmetrowe nie stanowią dla niego żadnego problemu.

SIŁA SPOKOJU
W mojej ocenie wyżły niemieckie długowłose mają jeszcze jedną zaletę – nie są hałaśliwe, co może w niektórych przypadkach przesądzić na ich korzyść. Delikatny chwyt aportu i brak agresywnych zachowań to ich wielkie zalety. Polecam wyżły niemieckie długowłose wszystkim ludziom o spokojnym i stonowanym charakterze, wszędzie tam, gdzie dużo poluje się na zwierzynę drobną. Swoją charakterystyczną szlachetną postawą i nietuzinkową urodą umilą one każde polowanie, a ich właściciele będą mieli poczucie, że polują z kimś wyjątkowym.

Charyzmat informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij